Emocionalne bračne veštine

Danijel Goleman je napisao knjigu »Kvocijent uspešnosti - Rad s emocionalnom inteligencijom«. U njoj opisuje 25 emocionalnih veština potrebnih čoveku da uspe u životu, kako privatnom tako i profesionalnom. U njima sam prepoznao bračne emocionalne veštine, kompetencije, potrebne svakom braku ako se želi u njemu duže pa i doživotno kvalitetno i zadovoljno preživeti. U sledećim člancima pokušaću ih prikazati s naglaskom na primeni u svakodnevnom životu.

Bračnim partnerima je potrebno umeće samoposmatranja sebe i svog braka, što pretpostavlja svesno uočavanje svojih i partnerovih emocija, uvid u sebe i bračne odnose kao i poverenje u sebe i bračnog partnera unutar bračnih odnosa.

Da bi se brak održavao, potrebna je sposobnost bračne samoregulacije oba bračna partnera, a to znači njihova samokontrola, verodostojnost u njihovom ponašanju, savesnost u međusobnim obećanjima, očekivanjima i obavezama, međusobna i zajednička prilagodljivost promenama u braku te kreativnost razvijanja uvek novih i boljih odnosa u njemu.

Na trećem je mjestu motivisanost bračnih partnera za održavanje i razvijanje svoga braka, što pretpostavlja obostranu delotvornost, angažman, inicijativu i optimizam.

Na četvrtom je mestu bračna empatija, pod čime se podrazumeva međusobno razumevanje, razvijanje, pomaganje, tolerantnost, prihvaćanje i dogovorna organizovanost bračnoga života.

Na petom su mestu bračne socijalne sposobnosti, s kojima bračni partneri jedan na drugoga utiču, uspešno komuniciraju, rešavaju bračne konflikte, jedan drugoga vode, zajedno se menjaju, razvijaju sve kvalitetnije i bolje međusobne veze, zajednički rade i formiraju uigrani bračni tim.

Kvalitetan brak mora sadržavati sve navedene veštine, ako želimo da se održi u današnje vreme kada je jednako lako u njega ući kao i izići, kada nas u njemu može zadržati samo i jedino kvalitet onoga što se u njemu a ne izvan njega događa, kada on prestaje biti u prvom redu obveza i dužnost već jedino i samo želja i htenje u njemu ostati zbog činjenice, da se u njemu može bolje, ljudskije i uspešnije živeti i preživeti.

Nastojaću svako od navedenih 25 bračnih umeća podrobnije opisati i obrazložiti, da zajedno pokušamo stvoriti brak koji će nam najbolje odgovarati, u kojemu ćemo se najbolje osećati. Ako nam, pa makar i samo delimično uspe, smanjili smo šansu njegovog sloma. Primimo se posla i prestanimo kukati. U brak se isplati ulagati. To jako dobro znamo mi stariji koji imamo sreću da smo u njemu doživeli i »treću dob«, a ja bih to nazvao »treći brak« koji može zadržati sve kvalitete »prvoga« i »drugoga« braka. Sve zavisi o nas i našeg zajedničkog angažmana!